Create, customize, and control a large, tiled video wall display using the Philips 55BDL2105X/27 55" Full HD Video Wall Monitor. This 500 nits bright, 55" diagonal LCD display features an ultra-narrow bezel, 24/7 operation capability, and embedded signage and control software for combining multiple units together in up to a 15 x 15 video wall.
- Automatic backlight control
- FailOver automatically switches inputs on loss of signal
- OPS slot available for compatible expansion modules
- Add Android OS with CRD50 OPS device (sold separately)
- Image quality boosted with Philips Pure Colour Pro
Items Included
- Philips 55BDL2105X/27 55" Full HD Video Wall Monitor
- Power Cord
- Remote Control with Batteries
- 3 x Gap Pad
- IR Sensor Cable (5.9')
- RJ45 / RS232 Converter
- 3 x Wire Clamper
- DisplayPort Cable
- RJ45 Cable
- 2 x Edge Alignment Pin
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Additional Resources
No additional resources available
Philips BDL2105X Specs
| Display Size |
55"
| Native Resolution |
1920 x 1080
| Maximum Brightness |
500 nits / cd/m2
| Inputs |
2x HDMI 2.0
1x DisplayPort 1.2 1x DVI-D 1x DE-15/DB-15 (VGA) 1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio) |
| Outputs |
1x DisplayPort 1.2
1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio) |
| Wireless |
No
| USB I/O |
1x USB-A 2.0
| Ethernet I/O |
2x RJ45
| Other I/O |
1x 1/8" / 3.5 mm IR Input
| Built-In Speakers |
Yes, 2x 10 W
| Media Card Reader |
No
| Display Size |
55"
| Panel Type |
LCD
| Aspect Ratio |
16:9
| Display Orientation |
Landscape, Portrait
| Native Resolution |
1920 x 1080
| Maximum Brightness |
500 nits / cd/m2
| Lighting System |
Direct LED
| Contrast Ratio |
1200:1
| Dynamic Contrast Ratio |
| Response Time |
8 ms
| Refresh Rate |
60 Hz
| Color Support |
16.7 Million Colors
| Viewing Angle (H x V) |
178 x 178°
| Pixels Per Inch (ppi) |
40 ppi
| Finish |
Anti-Glare / Matte
| Haze Level |
25%
| TV Tuner |
| Inputs |
2x HDMI 2.0
| Outputs |
1x DisplayPort 1.2
| HDCP Support |
Yes
| Wireless |
| NFC |
| USB I/O |
1x USB-A 2.0
| Ethernet I/O |
2x RJ45
| Other I/O |
1x 1/8" / 3.5 mm IR Input
| Number of OPS/Expansion Slots |
1
| Built-In Speakers |
Yes, 2x 10 W
| Speaker Configuration |
2-Channel
| Media Card Reader |
| Built-In Mic |
| Power Consumption |
Operational: 140.0 W
Typical: 180.0 W Maximum: 340.0 W Standby: 0.5 W |
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Power Adapter Type |
Internal
| Operating Conditions |
32 to 104°F / 0 to 40°C at 20 to 80% Humidity
| Storage Conditions |
-4 to 140°F / -20 to 60°C at 5 to 95% Humidity
| Certifications |
CE, FCC Class A, RoHS, CB, ETL, BSMI
| Mounting-Hole Pattern |
400 x 400 mm
| Lighting Lifespan |
50000 Hours
| Impact Resistance |
| Bezel Thickness |
2.3 mm
1.2 mm |
| Duty Cycle |
24 Hours / 7 Days
| Dimensions |
47.8 x 26.9 x 3.9" / 1213.5 x 684.3 x 97.8 mm