The Manfrotto MT055CXPRO3 Carbon Fiber Tripod is a 3-section support that replaces the 055CXPRO3 tripod. It has a load capacity of 44 lb and extends from 3.5" to 67". Its carbon fiber legs are secured by the Quick Power Locks. These updated flip locks increase the tripod's rigidity by 50% compared to its predecessor.
Cameras or accessories that are compatible with a 1/4"-20 mount can be connected to the MSQ6PL Quick Release Plate which measures 2.8 x 2.2 x 0.4".
- 33.1 lb load capacity
- Compatible with tripods or support systems that feature a 3/8"-16 mount
- Uses ball-and-socket joint to help maximize pan-and-tilt flexibility
- Secondary locking knob allows head to rotate 360°
- Dedicated tension control knob for the ball-and-socket joint's movements
- Two bubble levels for landscape orientations and one bubble level for portrait orientations
- Durable, magnesium-alloy construction
- Compatible with Arca-type quick release clamps
- Measures 2.8 x 2.2 x 0.4"
- 1/4"-20 mount
- Durable, aluminum-alloy construction
Items Included
- Manfrotto MT055CXPRO3 Carbon Fiber Tripod
Limited 6-Month Manufacturer Warranty
- Manfrotto MSQ6PL Quick Release Plate for Q6 Top Lock System
- Limited 6-Month Warranty, Extendable to 10 Years with Product Registration
Additional Resources
Manfrotto MT055 with XPro Ball Head Specs
| Head Mount Type |
3/8"-16 Male
| Primary Material |
Carbon Fiber
| Load Capacity |
44 lb / 20 kg
| Maximum Working Height |
67" / 170.2 cm
| Max Height without Center Column |
55" / 139.7 cm
| Minimum Working Height |
3.5" / 8.9 cm
| Closed Length |
24" / 61 cm
| Weight |
4.3 lb / 2 kg
| Head Mount Type |
3/8"-16 Male
| Primary Material |
Carbon Fiber
| Leg Lock |
Flip Lock
| Leg Sections |
3
| Independent Leg Spread |
Yes
| Load Capacity |
44 lb / 20 kg
| Maximum Working Height |
67" / 170.2 cm
| Center Column |
Yes: 90°-Lateral Support
55" / 139.7 cm
| Minimum Working Height |
3.5" / 8.9 cm
| Closed Length |
24" / 61 cm
| Bubble Level |
Yes
| Weight |
4.3 lb / 2 kg
| Package Weight |
5 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
25 x 5.5 x 5.5"
| Camera Mounting |
1/4"-20 Screw (Quick Release Plate: Q6)
| Head Type |
Ball Head
| Drag Control |
33.1 lb / 15 kg
18.3 oz / 0.52 kg
| Camera Mounting |
| Head Type |
Ball Head
| Base Mount |
Flat Base with 3/8"-16 Female
| Counter Balance |
No
| Drag Control |
| Independent Pan Lock |
| Vertical Tilt |
+40° to -40°
| Lateral Tilt |
-90° to +40°
33.1 lb / 15 kg
| Bubble Level |
18.3 oz / 0.52 kg
| Package Weight |
1.6 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
7.8 x 5 x 4.1"