LG 27G610A-B Overview
Catch every detail during fast-paced competitions with the LG UltraGear 27G610A-B 27" 1440p HDR 200 Hz Gaming Monitor. Designed primarily for gaming enthusiasts, this 2560 x 1440 resolution, QHD display minimizes motion blur with a 200 Hz refresh rate and 1 ms response time for liquid-smooth visuals. AMD FreeSync Premium compatibility help to eliminate screen tearing and stuttering.
With HDR support, visuals are enhanced with realistically bright highlights and deep shadows. Connect this monitor to your compatible device through the HDMI and DisplayPort inputs. The 3.5mm jack allows you to connect a pair of headphones for listening privacy.
Items Included
- LG UltraGear 27G610A-B 27" 1440p HDR 200 Hz Gaming Monitor
- Power Adapter & Cable
- DisplayPort Cable
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Additional Resources
No additional resources available
LG 27G610A-B Specs
| Display Size |
27"
| Panel Type |
IPS-Type LCD
| Native Resolution |
2560 x 1440
| Maximum Brightness |
400 nits / cd/m2
| HDR Support |
Yes: HDR10
| Color Support |
16.7 Million Colors
| Color Gamut |
99% sRGB
| Finish |
Anti-Glare
| Touchscreen |
No
| A/V Inputs |
1x DisplayPort 1.4
2x HDMI 2.0 |
| USB I/O |
No
| Built-In Speakers |
| Display Size |
27"
| Panel Type |
IPS-Type LCD
| Aspect Ratio |
16:9
| Native Resolution |
2560 x 1440
| Maximum Brightness |
400 nits / cd/m2
| HDR Support |
Yes: HDR10
| Contrast Ratio |
1000:1
| Response Time |
1 ms
| Refresh Rate |
200 Hz
| Variable Refresh Technology |
FreeSync
| Color Support |
16.7 Million Colors
| Color Gamut |
99% sRGB
| Viewing Angle (H x V) |
178 x 178?
| Curved Display |
| Finish |
Anti-Glare
| Touchscreen |
| A/V Inputs |
1x DisplayPort 1.4
2x HDMI 2.0 |
| A/V Outputs |
1x 1/8" / 3.5 mm (Headphone)
| HDCP Support |
Yes
| USB I/O |
| Multi-Input Support (PIP/PBP) |
| Built-In Speakers |
| Power Consumption |
Standby: 0.5 W
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Power Adapter Type |
External
| Adjustments |
Height
Tilt Swivel Rotation |
| VESA Mounting-Hole Pattern |
100 x 100 mm
| Lock Slot |
Yes
| Dimensions |
24.1 x 21.4 x 8.8" / 612.1 x 543.6 x 223.5 mm (with Stand)
24.1 x 14.4 x 1.9" / 612.1 x 365.8 x 48.3 mm (without Stand) |
| Weight |
11.7 lb / 5.3 kg (with Stand)
7.7 lb / 3.5 kg (without Stand) |
| Package Weight |
16.5 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
20.5 x 17 x 5.5"