Create large, bright, and accurate LED video backdrops with the LG LBCG026-GM 2.6mm Pixel Pitch LED Video Wall Cabinet. The LBCG026 features easy installation, HDR color capability, and compatibility with the Megapixel VR HELIOS LED processing platform, making it well suited to virtual production applications.
- Accurate color reproduction, low latency of video processing, and HDR capability
- Front and rear IP30 dust protection
Items Included
- LG LBCG026-GM 2.6mm Pixel Pitch LED Video Wall Cabinet for Virtual Production
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Additional Resources
No additional resources available
LG LBCG026 Specs
| Display Size |
27.84"
| Native Resolution |
192 x 192
| Maximum Brightness |
15 nits / cd/m2
| Inputs |
1x Proprietary
| Outputs |
1x Proprietary
| USB I/O |
No
| Ethernet I/O |
No
| Display Size |
27.84"
| Panel Type |
Direct View LED
| Aspect Ratio |
1:1
| Native Resolution |
192 x 192
| Maximum Brightness |
15 nits / cd/m2
| HDR Support |
Yes
| Contrast Ratio |
| Refresh Rate |
60 Hz
| Viewing Angle (H x V) |
160 x 160°
| Inputs |
| Outputs |
| HDCP Support |
Yes
| USB I/O |
| Ethernet I/O |
| Other I/O |
| Built-In Speakers |
| Smart TV |
| OS Compatibility |
Windows / macOS
| Power Consumption |
Typical: 60.0 W
Maximum: 180.0 W |
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Operating Conditions |
14 to 113°F / -10 to 45°C at 0 to 80% Humidity
| Certifications |
CE, ETL, FCC
| VESA Mounting-Hole Pattern |
| Lighting Lifespan |
100000 Hours
| Environmental Resistance |
Dust-Resistant (IP30)
| Bezel Thickness |
Bezel Less
| Duty Cycle |
24 Hours / 7 Days
| Dimensions |
19.7 x 19.7 x 3" / 500 x 500 x 75.5 mm