Experience smooth and responsive interactivity with easy access to Google apps and services using the LG CreateBoard Pro 65TR3PN-B 65" UHD 4K Touchscreen Commercial Monitor. This 400 nits bright, Google certified IPS display features up to 40 points of touch and built-in ELGi AI helper for user-friendly collaborative endeavors in classrooms, conference rooms, and huddle spaces.
- Handwriting Recognition
- Handwriting Prediction
- Signature Recognition
- Writing Structure Recognition
- Live Language Translation with Subtitles
- Sketch Recognition
- SVG Image converter
- Circle to Search
- Math Notes
- Video Pilot with Summary
- Not feeling it? Shut AI on or off easily
- Available OPS slot
- USB-A port on top of display for easy connecting of a webcam
- USB-C enables charging and data transmission over a single cable
- Wake on LAN
- HDMI-CEC
Items Included
- LG CreateBoard Pro 65TR3PN-B 65" UHD 4K Touchscreen Commercial Monitor
- Power Cord (9.8')
- USB-A to USB-B Cable (16.4')
- USB-C Cable (5.9')
- HDMI Cable (9.8')
- 2 x Writing Pen
- Remote Control
- Wi-Fi Module
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Additional Resources
No additional resources available
LG TR3PN-B Specs
| Display Size |
65"
| Native Resolution |
3840 x 2160
| Maximum Brightness |
400 nits / cd/m2
| Touchscreen |
Yes, Capacitive
| Inputs |
4x HDMI
1x DisplayPort 1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio) |
| Outputs |
1x HDMI
1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio) |
| Wireless |
Wi-Fi 6 (802.11ax) / Bluetooth 5.0
| USB I/O |
2x USB-C (Unspecified Version)
4x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 3x USB-A 2.0 2x USB-B 2.0 (Touchscreen Control) |
| Ethernet I/O |
2x RJ45 Gigabit Ethernet
| Other I/O |
1x DE-9/DB-9 Serial (RS-232C) Control Input
| Built-In Speakers |
Yes, 4
| Display Size |
65"
| Panel Type |
IPS-Type LCD
| Aspect Ratio |
16:9
| Display Orientation |
Landscape
| Native Resolution |
3840 x 2160
| Maximum Brightness |
400 nits / cd/m2
| Lighting System |
Direct LED
| HDR Support |
No
| Contrast Ratio |
4000:1
| Dynamic Contrast Ratio |
5000:1
| Response Time |
6.5 ms
| Refresh Rate |
60 Hz
| Color Support |
1.07 Billion Colors (8-Bit+FRC)
| Color Gamut |
72% NTSC
| Viewing Angle (H x V) |
178 x 178°
| Finish |
Anti-Glare / Matte
| Touchscreen |
Yes, Capacitive
| Multi-Touch Points |
40
| Haze Level |
25%
| TV Tuner |
No
| Inputs |
4x HDMI
| Outputs |
1x HDMI
| HDCP Support |
Yes, Version 1.4/2.3
| Wireless |
| Connection Protocols |
Chromecast built-in
| NFC |
| USB I/O |
2x USB-C (Unspecified Version)
| Ethernet I/O |
2x RJ45 Gigabit Ethernet
| Other I/O |
| Number of OPS/Expansion Slots |
1
| Ambient Light Sensor |
Yes
| Multi-Input Support (PIP/PBP) |
Yes, Picture-in-Picture (PIP)
| Built-In Speakers |
Yes, 4
| Speaker Configuration |
2-Channel
| Smart TV |
Yes, Android 13
| Storage |
64 GB
| RAM |
8 GB
| OS Compatibility |
Computer: Windows / macOS / Linux / Chrome OS
Mobile: Android/iOS |
| Built-In Mic |
Yes
| Power Consumption |
Typical: 180.0 W
Maximum: 425.0 W Standby: < 0.5 W |
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Power Adapter Type |
Internal
| Operating Conditions |
32 to 104°F / 0 to 40°C at 10 to 90% Humidity
| Certifications |
EN62368, ENERGY STAR, FCC Class A, IEC62368, UL62368
| VESA Mounting-Hole Pattern |
600 x 400 mm
| Lighting Lifespan |
50000 Hours
| Impact Resistance |
| Bezel Thickness |
34.3 mm (Top)
15.6 mm (Right/Left) 37 mm (Bottom) |
| Duty Cycle |
16 Hours / 7 Days
| Dimensions |
58.6 x 35.7 x 3.4" / 1488 x 908 x 87 mm