Install your UHD display or projector up to 60' from your A/V source with the IOGEAR GW4K30GH60 4K UHD Wireless HDMI Extender . It allows you to transmit audio and video signals from an HDMI-equipped source device to a UHD display or projector up to 60' away, within line of sight. It supports resolutions of up to 2160p at 30 Hz, so you'll get the same picture and sound quality without the wiring. Uncompressed 7.1-channel audio and HDR are supported, and the keyhole mounting options let you mount the transmitter and receiver near your source equipment and display or projector.
- Stream Wireless Audio and 4K Video up to 60'
- Transmit 4K UHD video and up to 7.1-channel audio up to 60' with near-zero latency.
- Provides Flexible Display or Projector Placement
- Supports Gaming and Streaming
- High-Fidelity Audio Performance
- Designed for Limited Interference
- Using the 60 GHz frequency band for audio and video helps prevent interference from common wireless devices that transmit on the 2.4 or 5 GHz frequency bands, such as smartphones, laptops, IoT devices, and Wi-Fi devices. The extender provides a dedicated, closed connection for your content, does not require an existing Wi-Fi network, and is engineered for a quick and easy, plug-and-play setup. The transmitter and receiver are pre-paired.
- Additional Features
- LED status lights for source/display connections and wireless link
- Supports dual power option via USB or the included AC adapters
- Keyhole mounting design for easy placement
IOGEAR GW4K30GH60 Specs
| Transmitter Input Ports | 1 x HDMI 1 x Micro-USB (Power) |
| Receiver Output | 1 x HDMI 1 x Micro-USB (Power) |
| HDMI Version | 2.0 |
| HDCP Version | 2.2 |
| HDR Support | Yes |
| Maximum Video Resolution | 4K UHD 3840 x 2160 @ 30 Hz |
| Transmission Frequency | 60 GHz |
| Transmission Range | Up to 60' / 18.3 m |
| Speed | Up to 18 Gbps |
| Video Streaming | Uncompressed |
| Antenna Type | Printed Circuit Board |
| Housing Material | Aluminum |
| Operating Temperature | 32 to 122°F / 0 to 50°C |
| Storage Temperature | 14 to 158°F / -10 to 70°C |
| Humidity | 10 to 90% |
| Power Requirements | 5 VDC, 1 A |
| Power Consumption | 3 W |
| Dimensions (W x H x D) | Transmitter, Receiver: 1.13 x 3 x 4" / 2.86 x 7.62 x 10.16 cm |
| Weight | Transmitter, Receiver: 8 oz / 226.8 g |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 2.09 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.2 x 6.1 x 4.5" |