The GoBoard 86MR6DE-E 86" UHD 4K Touchscreen Commercial Monitor from Hisense aims to be an all-in-one display solution for collaboration spaces like classrooms, conference rooms, and huddle spaces. The 86MR6DE-E functions as a 4K video display, tablet, digital whiteboard, and video conference device. The GoBoard features an Android 13.0 OS and is Google certified with two-way dual band Wi-Fi; this allows for simultaneous network connection and screen share capability with full access to the Google Play Store and all of your Google files and apps. To top it off, where many displays are lacking in sound, the 86MR6DE-E features 2.1-channel audio with dual 15 watt speakers and a 20 watt subwoofer.
In the Box
- Hisense GoBoard 86MR6DE-E 86" UHD 4K Touchscreen Commercial Monitor
- Power Cord
- 2 x Stylus
- Remote Control with Batteries
- Wall Mount Bracket
- Wall Mount Bracket Accessories Bag
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty (On Monitor)
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty (On Remote Control)
- Description
- Convenient Front-Access Inputs
- Google Integration
- Smooth and Speedy Processing
- Smart Whiteboard
- Wireless Transmission
- Smart Power
- Eye comfort
Hisense 86MR6DE Specs
| Display Size |
86"
| Resolution |
3840 x 2160
| Maximum Brightness |
350 nits / cd/m2
| Touchscreen Technology |
Infrared (IR)
| Inputs |
Front:
1x HDMI 2.0 Rear: 2x HDMI 2.0 1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio) |
| Outputs |
Rear:
1x HDMI 1x TOSLINK Optical (Digital Audio) 1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio) |
| Wireless |
Wi-Fi 6 (802.11ax)
| USB I/O |
Front:
| Ethernet I/O |
Rear: 1x RJ45 Gigabit Ethernet
| Other I/O |
Rear:
1x RJ45 Serial (RS-232C) Control Input 1x RJ45 Serial (RS-232C) Control Output |
| Built-In Speakers |
Yes, 3
| Media Card Reader |
No
| Display Size |
86"
| Panel Type |
LCD
| Aspect Ratio |
16:9
| Display Orientation |
Landscape
| Resolution |
3840 x 2160
| Maximum Brightness |
350 nits / cd/m2
| Lighting System |
Direct LED
| Contrast Ratio |
4000:1
| Response Time |
8 ms
| Refresh Rate |
60 Hz
| Bit Depth / Color Support |
10-Bit (1.07 Billion Colors)
| Color Gamut |
72% NTSC
| Viewing Angle (H x V) |
178 x 178°
| Pixels Per Inch (ppi) |
52 ppi
| Finish |
Anti-Glare / Matte
| Touchscreen Technology |
Infrared (IR)
| Multi-Touch Points |
20
| TV Tuner |
No
| Inputs |
| Outputs |
| HDCP Support |
Yes
| Wireless |
Wi-Fi 6 (802.11ax)
| Connection Protocols |
DLNA
| NFC |
Yes
| USB I/O |
| Ethernet I/O |
Rear: 1x RJ45 Gigabit Ethernet
| Other I/O |
| Number of OPS/Expansion Slots |
1
| Ambient Light Sensor |
| Built-In Speakers |
Yes, 3
| Speaker Configuration |
2.1-Channel
| Processing |
Dolby Digital, Dolby Digital Plus
| Smart TV |
Android 13
| Storage |
64 GB
| RAM |
4 GB
| Mobile App Compatible |
Yes: Android Only
| Media Card Reader |
| Built-In Mic |
| Supported Video File Types |
| Supported Audio File Types |
AAC, MP1, MP2, MP3
| Supported Languages |
English
| Operating Temperature |
32 to 104°F / 0 to 40°C
| Operating Humidity |
10 to 80%
| Power Consumption |
Maximum: 430.0 W
Standby: < 0.5 W |
| AC Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz