GVM SD700B-AIO Overview
Offering professional lighting designers exceptional brightness, the SD700B-AIO Bi-Color LED Monolight from GVM is a 700W bi-color COB LED light for lighting TV productions, live broadcasts, and expansive studio shoots. This durable fixture features 2700-6800K CCT tuning with a powerful output of 27,700 lux at 3.3' with its bare bulb. Commercial productions can add greater variety to large sets with the light's CCT, effects, and source matching modes that are controlled by the GVM Light app to simulate realistic and ambient lighting effects. With high 97 CRI and TLCI ratings alongside its 0-100% flicker-free dimming capabilities, this spotlight provides consistent and reliable light with its included AC power cable. A versatile fixture, users can adjust the light with its built-in controller, Bluetooth, and data port options. The light's housing also features an integrated USB port to enable firmware updates to keep the fixture up to date.
Items Included
- GVM SD700B-AIO Bi-Color LED Monolight
- AC Power Cable
- Spotlight Protective Cover
- 2 x Magic Cable Tie
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Additional Resources
No additional resources available
GVM SD700B-AIO Specs
| Item Type |
1x LED Monolight
| Included Storage Case |
No
| Photometrics |
2898 fc / 31,200 Lux (Unmodified)
| Color Temperature |
2700 to 6800K
| Color Modes |
Daylight, Tungsten
| Color Accuracy Standard |
CRI 97
TLCI 97 |
| Dimming |
App-Controlled / Built-In Dimmer
| Front Accessory Mount |
Bowens S
| Wireless Remote Control Type |
Bluetooth
| Power Source |
AC Power (Cable Included)
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Power Consumption |
700 W
| Fixture Mounting |
1x 5/8" Receiver (Via Yoke Mount)
| Item Type |
1x LED Monolight
| Included Storage Case |
No
| Photometrics |
2898 fc / 31,200 Lux at 3.3' / 1 m (Unmodified) 328 fc / 3540 Lux at 9.8' / 3 m (Unmodified) |
| Color Temperature |
2700 to 6800K
| Color Modes |
Daylight, Tungsten
| Color Accuracy Standard |
CRI 97
TLCI 97 |
| Dimming |
| Cooling System |
Fan/Passive Combo
| Built-In Flash |
| Preprogrammed Effects |
Yes
| Umbrella Mount |
| Front Accessory Mount |
Bowens S
Bluetooth
| Mobile App Compatible |
Yes: Android & iOS
| Power Source |
AC Power (Cable Included)
| Inputs/Outputs |
1x Unspecified AC Power Input
1x USB-C Firmware Input 1x Unspecified Remote Input |
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Included Adapter / Cable |
Yes
| Inline Switch |
| Power Pass-Thru |
| Power Consumption |
700 W
| Yoke Type |
Manually-Operated Yoke
| Fixture Mounting |
| Display |
LCD
| Environmental Resistance |
| Materials |
Aluminum Alloy, Plastic
| Dimensions |
18.7 x 11.1 x 6.8" / 47.4 x 28.2 x 17.2 cm
| Weight |
15.4 lb / 7 kg
| Package Weight |
21.095 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
21.6 x 13.9 x 9.8"