GVM SD300B-ARO Overview
Bright and Illuminating Power
Wireless Control
12 Special Lighting Effects
Lumen Comparison Chart
UPC: 810144994772
Items Included
- GVM SD300B-ARO Bi-Color LED Monolight (300W)
- Standard Reflector
- Spotlight Protective Cover
- AC Power Cable
- Magic Cable Tie
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Additional Resources
GVM SD300B-ARO Specs
Key Specs
| Item Type |
1x LED Monolight
| Included Light Modifier |
1x Reflector
| Included Storage Case |
No
| Photometrics |
3200K:
| Color Temperature |
2700 to 6800K
| Color Modes |
Daylight, Tungsten
| Color Accuracy Standard |
CRI 97
| Dimming |
App-Controlled / Built-In Dimmer
| Front Accessory Mount |
Bowens S
| Wireless Remote Control Type |
Bluetooth
| Power Source |
AC Power (Cable Included)
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Power Consumption |
300 W
| Fixture Mounting |
1x 5/8" Receiver (Via Yoke Mount)
Light Fixture
| Item Type |
1x LED Monolight
| Included Light Modifier |
1x Reflector
| Included Storage Case |
No
| Photometrics |
3200K:
| Color Temperature |
2700 to 6800K
| Color Modes |
Daylight, Tungsten
| Color Accuracy Standard |
CRI 97
| Dimming |
| Cooling System |
Fan
| Built-In Flash |
| Preprogrammed Effects |
Yes
| Umbrella Mount |
| Front Accessory Mount |
Bowens S
Connectivity
Bluetooth
| Mobile App Compatible |
Yes: Android & iOS
App Name: GVM Link Functionality: Remote Control |
| Wireless Range |
164' / 50 m
Power & I/O
| Power Source |
AC Power (Cable Included)
| Inputs/Outputs |
1x IEC Power Input
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Included Adapter / Cable |
1x USA Type-A/B Plug to IEC Cable
| Inline Switch |
| Power Pass-Thru |
| Power Consumption |
300 W
Mounting
| Yoke Type |
Manually-Operated Yoke
| Fixture Mounting |
General
| Display |
LCD
| Environmental Resistance |
| Materials |
Aluminum, Plastic
| Dimensions |
10.4 x 5.3 x 5.2" / 26.5 x 13.5 x 13.3 cm
| Weight |
6.2 lb / 2.8 kg
Packaging Info
| Package Weight |
10.5 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
20 x 10.25 x 9.75"