GVision USA I32ZI-OQ-45PG Overview
The GVision USA I32ZI-OQ-45PG 32" UHD 4K Touchscreen Commercial Monitor is a 350 nits bright, touchscreen display with up to ten points of simultaneous touch using smooth, responsive PCAP touch technology. The I32ZI-OQ-45PG connects to computers and media players via HDMI and DisplayPort for video, with USB-B for touch connectivity. The sleek and rugged design blends well into most commercial environments to provide interactive digital signage in places such as retail, hospitality, and transportation centers.
- Zero pressure touch activation
- Full optical bonding for responsive touch
- 5-key on-screen-display control
- All metal chassis
Items Included
- GVision USA I32ZI-OQ-45PG 32" UHD 4K Touchscreen Commercial Monitor
- Power Supply
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Additional Resources
GVision USA I32ZI-OQ-45PG Specs
| Display Size |
32"
| Native Resolution |
3840 x 2160
| Maximum Brightness |
350 nits / cd/m2
| Touchscreen Technology |
Projected Capacitive
| Inputs |
2x HDMI
2x DisplayPort 1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio) |
| Outputs |
No
| Wireless |
No
| USB I/O |
1x USB-B (Unspecified Version) (Touchscreen Control)
| Ethernet I/O |
| Built-In Speakers |
| Media Card Reader |
| Display Size |
32"
| Panel Type |
LCD
| Aspect Ratio |
16:9
| Display Orientation |
Landscape, Portrait
| Native Resolution |
3840 x 2160
| Maximum Brightness |
350 nits / cd/m2
| Contrast Ratio |
3000:1
| Response Time |
9.5 ms
| Refresh Rate |
60 Hz
| Color Support |
1.07 Billion Colors (8-Bit+FRC)
| Viewing Angle (H x V) |
178 x 178°
| Screen Area |
27.5 x 15.47" / 698.4 x 392.85 mm
| Pixels Per Inch (ppi) |
138 ppi
| Touchscreen Technology |
Projected Capacitive
| Multi-Touch Points |
10
| Hardness Rating |
7H
| TV Tuner |
| Inputs |
2x HDMI
| Outputs |
| HDCP Support |
Yes
| Wireless |
| USB I/O |
| Ethernet I/O |
| Built-In Speakers |
| Media Card Reader |
| Built-In Mic |
| Supported Languages |
Dutch
English French German Italian Korean Polish Portuguese Russian Simplified Chinese Spanish Turkish |
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Power Adapter Type |
External
| Operating Conditions |
32 to 122°F / 0 to 50°C at 20 to 80% Humidity
| Storage Conditions |
-4 to 140°F / -20 to 60°C at 10 to 90% Humidity
| Certifications |
CE, FCC, RoHS
| Mounting-Hole Pattern |
200 x 200 mm
| Material of Construction |
Glass, Metal
| Impact Resistance |
| Dimensions |
29.5 x 17.8 x 2.2" / 750.4 x 452.7 x 56.5 mm
| Weight |
30.9 lb / 14 kg
| Package Weight |
40.5 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
36.25 x 28.5 x 24.5"