Eminence DELTA12B Overview
The Eminence Delta-12B Mid-Bass Loudspeaker Driver is part of their American Standard Series and is designed to install into custom made or prefabricated speaker cabinets, that will accomodate a 12" (304.8mm) diameter mid-range driver.
The speaker will deliver up to 800W of power at 16 ohms and will adequately reproduce vocals, live musical performances, recorded music and other audio signals in mid-level professional sound reinforcement applications. Some of the many applications include sound reinforcement speakers for DJs, musicians, small and mid-sized venues, stage monitors, and much more.
In the Box
- Eminence DELTA12B - 800W 12" (304.8mm) 16 Ohm Mid-Bass Loudspeaker Driver
- Limited 7-Year Manufacturer Warranty
Eminence DELTA12B Specs
| Power | 400W 800W (Music Program) |
| Nominal Impedance | 8 Ohms |
| Sensitivity | 98.3 |
| Frequency Response | Usuable 65Hz - 5kHz |
| Primary DC Resistance | 11.4 |
| Voice Coil | 2.5" (63.5mm) |
| Magnet | 56 oz |
| Dimensions | 12.03" (305.5mm) Diameter 5.35" (136mm) Depth |
| Weight | 11.4 lbs (5.2kg) |
| Package Weight | 14.4 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13 x 13 x 6.5" |