Eminence DELTA12A Overview
The Eminence Delta-12A Mid-Bass Loudspeaker Driver is part of their American Standard Series and is designed to install into custom made or prefabricated speaker cabinets, that will accommodate a 12" (304.8mm) diameter mid-range driver.
The speaker will deliver up to 800W of power at 8 ohms and will adequately reproduce vocals, live musical performances, recorded music and other audio signals in mid-level professional sound reinforcement applications. Some of the many applications include sound reinforcement speakers for DJs, musicians, small and mid-sized venues, stage monitors, and much more.
In the Box
- Eminence DELTA12A - 800W 12" (304.8mm) 8 Ohm Mid-Bass Loudspeaker Driver
- Limited 7-Year Manufacturer Warranty
Eminence DELTA12A Specs
| Power | 400W 800W (Music Program) |
| Nominal Impedance | 8 Ohms |
| Sensitivity | 99.2dB |
| Frequency Response | Usuable 52Hz - 4.5kHz |
| Primary DC Resistance | 5.71Hz |
| Voice Coil | 2.5" (63.5mm) |
| Magnet | 80 oz |
| Dimensions | 12.38" (314.5mm) Diameter 6.22" (158mm) Depth |
| Weight | 16.3 lbs (7.4kg) |
| Package Weight | 12.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 14.7 x 4 x 2.4" |