The AA200PHD 6-Input 200W Mixer Amplifier from Atlas Sound is a 6-input channel mixer amplifier designed for distributed business paging and background music (BGM) systems, medium-to-large speech privacy systems, and in applications where music on hold (MOH) and paging is required. With four microphone/line input and two stereo line inputs, the AA200PHD Amp can accommodate a variety of input sources including paging microphones, media players, and digital music receivers.
The AA200PHD Amp includes an automatic system test, the Push Here Diagnostic (PHD). The PHD button is designed to check the connected speaker lines for wiring and impedance errors. This test can be activated once all speakers are connected and the circuit automatically verifies that the attached speakers' tap settings do not exceed the amplifier's rated power, no speakers are mistakenly tapped at 8 ohms, and the speaker wire is free from shorts.
The AA200PHD Amp provides 200W output power into 25/70.7V, or 4 ohms speaker systems. Rear panel DIP switch allows for creation of Zone 2 output mix using any or all of inputs 1-4. Unit can also be set-up to mute Inputs 2 through 6 on signal from Input 1 for paging applications where other input sources need to be muted during a page. Inputs 1 to 4 are either Mic or Line input selectable and phantom power is an option when using them as a microphone input.
- 200W into 25/70.7V and 4 ohms loads
- Automated diagnostic system test (Push Here Diagnostic)
- Four balanced Mic/Line/Tel inputs with phantom power
- Three unbalanced, summing line level inputs
- Input assignable zone 2 output
- Remote Level Control
- Remote Input Select (RIS)
- Line output
- Preamp In for external processors
- Variable mute sensitivity control for Input 1
- Contact closure mute terminals
- Rear mounted dip switch allows mute receive for inputs 2 through 6
- Limited 3-Year Warranty
| Technical | |
|---|---|
| Inputs | 6 |
| Frequency Response | 50 Hz to 15 kHz +/- 3 dB |
| THD + N | 0.5% Or Less, At 1 kHz, rated output |
| Input Sensitivity/Impedance | Input 1, 2, 3, 4 Mic Mode 5 mv, No Trim, 1200 �ohms Input 1, 2, 3, 4 Line Mode 316 mV (-10 dBV) 1200 ohms Input 4 3.5 mm summed, 316 mV (-10 dBV) 10 kOhms Input 5, 6 RCA unbalanced summed 316 mV (-10 dBV) 10 kOhms |
| Signal to Noise Ratio | Mic >55 dB Line >55 dB Telephone >55 dB Input 5, 6 >75 dB |
| Phantom Power | 24 VDC |
| Rear Panel | Inputs: Mic/Line Balanced x 4, 3-position PHX Type. 3.5 mm Pitch Auxiliary Unbalanced x 2, RCA Auxiliary Unbalanced x 1, 3.5 mm Amp In: Unbalanced RCA 600 ohms Tone Controls Bass: �6 dB @ 100 Hz Treble �6 dB @ 10 kHz Mute VOX Sensitivity: Pot Rotary, Range 500 uV to 200 mV Remote Mute: Contact Closure, 2-position Phoenix, 3.5 mm Pitch |
| Remote Control | Type 10 VDC return Connector 4 Position Phoenix 3.5 mm Pitch Control Port Input 2 Control Port Input 4, 5, 6 or Master Supply Port 10 VDC Send Ground Port Ground |
| Remote Input | Type: Ground activated Connector: 4-position Phoenix 3.5 mm pitch Inputs Controlled: 4, 5, 6 |
| Power Requirements | |
|---|---|
| Required AC Mains | 120 V, 60 Hz |
| AC Cord | 2M, 16 gauge, NEMA 5 to 20P |
| Idle Power | 0.18 A, 21 W, 73 BTU |
| Average Power Requirements | 2.9 A, 348 W, 1187 BTU |
| Maximum Power | 4.5 A, 540 W, 1842 BTI |
| Outputs | |
| Mains | Transformer coupled, balanced, 4 ohms, 25 V, and 70.7 V. Class 2 Rated, Removable 4 Position PHX 5.08 mm pitch, accepts up to 12-gauge wire, 12 A rating |
| Zone 2 Audio Output | Unbalanced 600 ohms / 10 kOhms, Maximum 1 V Out, Removable 2-Position PHX 3.50 mm Pitch Accepts Up to 18-gauge Wire, 8 A rating |
| Pre-Out | RCA, unbalanced 150 ohms |
| Chassis | Steel |
| Compliance | RoHS Compliant, ETL (UL 60065 Standard) |
| Dimensions | 17 x 3.7 x 15" (42 x 9.3 x 42 cm) |
| Weight | 26 lb (12 kg) |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 30.65 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.8 x 17.2 x 7.3" |