Powering 100W into 25V, 70.7V, or 4 ohms systems, the AA100PHD from Atlas Sound is a 4-input mixer amplifier designed for distributed-business paging, background music systems (BGM), small-to-medium speech-privacy systems, or any situation in which music-on-hold is a must.
- Rear-mounted DIP switch allows mute receive for inputs two and three
- Contact-closure mute terminals
- Variable mute sensitivity control for input one
- Preamp in for external processors
- 1x line output
- Remote input select (RIS)
- Remote level control
- Input-assignable zone two output
- 3x unbalanced, summing line level inputs
- 2x balanced mic/line input with phantom power
- Automated diagnostic system test for testing speaker wiring and load impedance on 70V speaker systems
| Frequency Response ± 3dB | 80 Hz to 15 kHz |
| THD & Noise | 1% or less @ 1 kHz, rated output |
| Input Sensitivity and Impedance | Input 1 and 2: Mic mode 5 MV, no trim, 1200 ohms Input 1 and 2: Line mode 316 MV (-10 dBV) 1200 ohms Input 3 and 4: 316 MV (-10 dBV) 10 kOhms Input 2: 3.5 mm summed, 3, 4 316 MV (-10 dBV) 10 kOhms |
| Signal / Noise | Mic > 55 dB Line > 55 dB Input 3 and 4 > 75 dB |
| Phantom Power | 24 VDC |
| Power Output | 100 W RMS at 4 ohms |
| Transformer Outputs | 25 V @ 100 W RMS 70.7 V @ 100 W RMS 4 ohms @ 100 W RMS |
| Rear Panel I/O & Controls | Inputs
| Remote | Remote Level
| Control Switch | Functions
| Power Requirements | AC Mains: 120 V 60 Hz AC Cord: 2 M, 18 gauge, NEMA 5-20 P Idle Power: 14 W, .24 A. 47 BTU Average Power (1?3 Rated Output): 146 W, 1.52 A. 498 BTU Max Power (20 mS Burst) 242 W, 2.37 A, 825 BTU |
| Chassis | Steel |
| Finish | Black paint on front and top |
| Power Requirements | United States: 120 VAC, 60 Hz |
| Dimensions (H x W x D) | 3.7 x 8.3 x 10.9" / 93 x 210 x 276 mm |
| Weight | 13 lb / 5.9kg |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 15.95 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13.9 x 11.6 x 7.1" |