ASUS BE24ECSNK Overview
- 1Description
- 2Integrated Full HD Webcam
- 3Face Auto Exposure
- 4AI Noise-Canceling Mic
- 5Broad Compatibility
- 6Video Conferencing Shortcuts
- 7Seeing Clearly
- 8Expansive Connectivity
- 9Daisy Chaining
- 10Ergonomic Design
- 11Mini PC Mount
- 12Caring for the Environment
Communicate clearly with clients and co-workers with the ASUS BE24ECSNK 23.8" Video Conferencing Monitor. Designed for remote work, online learning, and online meetings, this Zoom-certified 1920 x 1080 resolution monitor ensures that you look your best with an adjustable 2MP, Full HD webcam that automatically detects your face and adjusts the exposure accordingly. At the same time, the AI noise-canceling microphone array ensures that you're heard clearly by reducing background noise while the stereo speaker system delivers powerful audio. This monitor's front-facing controls make it easy to answer, mute, and end calls using a wide variety of communication applications.
In addition to having HDMI and DisplayPort inputs, the USB-C port lets you transfer video, data, and up to 80W of power over a single cable with compatible laptops. The 4-port USB-A hub allows you to quickly connect flash drives, keyboards, mice, and other peripherals through the monitor. Other features include a DisplayPort output for daisy chaining, a 3.5mm headphone jack, and a built-in RJ45 Ethernet port. The included mount lets you transform the monitor into an all-in-one system using a separately purchased mini computer system.
In the Box
- ASUS BE24ECSNK 23.8" Video Conferencing Monitor
- HDMI Cable
- MiniPC Kit
- USB-C Cable
- Power Cable
- Description
- Integrated Full HD Webcam
- Face Auto Exposure
- AI Noise-Canceling Mic
- Broad Compatibility
- Video Conferencing Shortcuts
- Seeing Clearly
- Expansive Connectivity
- Daisy Chaining
- Ergonomic Design
- Mini PC Mount
- Caring for the Environment
ASUS BE24ECSNK Specs
| Size | 23.8" |
| Screen Area | 20.750 x 11.67" / 527.04 x 296.46 mm |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixels Per Inch (ppi) | 93 ppi |
| Finish | Anti-Glare / Matte |
| Maximum Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Variable Refresh Technology | None |
| Bit Depth / Color Support | 8-Bit (16.7 Million Colors) |
| HDR Compatibility | None |
| Response Time | 5 ms (GtG) |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
| Dot Pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Inputs/Outputs | 1 x HDMI 1.4 Input 1 x DisplayPort 1.2 Input 1 x DisplayPort 1.2 Output 1 x USB-C (USB 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1) Input/Output 4 x USB-A (USB 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1) Input/Output 1 x RJ45 Input/Output 1 x 1/8" / 3.5 mm Output |
| HDCP Support | Yes, Version 1.4 |
| Built-In Speakers | Yes, 2 x 2 W |
| Webcam | User-Facing: 2 MP (1080p) |
| Built-In Mic | Yes |
| Media Card Reader | None |
| Multi-Input Support (PIP/PBP) | None |
| Power Consumption | 17.7 W (Maximum) 0.5 W (Standby) |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Adapter Type | Internal |
| USB Power Delivery | 80 W (via USB-C) |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Certifications | ENERGY STAR, TCO Certified, EPEAT Silver *as per Manufacturer |
| Height Adjustment | 5.9" / 150 mm |
| Rotation Adjustment | 180° (-90 to 90°) |
| Swivel Adjustment | 360° (-180 to 180°) |
| Tilt Adjustment | -5 to 35° |
| Max Arm Extension Length | None |
| Mounting-Hole Pattern | 100 x 100 mm |
| Lock Slot | Yes, Kensington |
| Dimensions (W x H x D) | 21.2 x 21.2 x 8.3" / 539.7 x 538.9 x 211.4 mm (with Stand) 21.2 x 15.4 x 2.4" / 539.7 x 389.9 x 61.0 mm (without Stand) |
| Weight | 14.3 lb / 6.5 kg (with Stand) 9.5 lb / 4.3 kg (without Stand) |
| Package Weight | 19.07 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 28.1 x 19.1 x 7.5" |